Ako vybrať robotický vysávač?
Pri nákupe robotického vysávača si treba položiť niekoľko základných otázok. Odpovede na ne vás následne nasmerujú na konkrétne parametre a funkcie vysávačov, ktorým by ste mali venovať pozornosť. Parametre si potom môžete následne porovnať pri rôznych typoch vysávačov. Vďaka tomu bude pre vás výber vhodného vysávača jednoduchší a rýchlejší.
1. AKÝ TYP PODLAHY MÁTE? (tvrdé, hladké, kombinované, koberce, vysoký vlas)
Robotické vysávače sa hodia na všetky typy tvrdých , alebo ak chcete hladkých povrchov. To znamená laminátové podlahy, drevené, vinylové (či už plávajúce alebo lepené), dlažba, linoleum alebo parkety. Problémom nie sú ani koberce s nižším vlasom . Nemusíte sa báť nižšieho výkonu , pretože oproti klasickým vysávačom, nemusí smeti u robotického vysávača prekonávať vzdialenosť celej trubice.
U kobercov s vyšším vlasom je naopak vhodnejší vysávač s väčším výkonom . Rovnako tak sú vhodné rotačné kefy , ktoré napomáhajú lepšiemu vysatiu vo vysokom vlase koberca.
Pozor! Ak máte doma čierne podlahy, môžete zmiasť čidlá robota, ktorý nebude chcieť upratovať. Problémy môžu nastať aj pri lesklých podlahách alebo pri svite priameho slnka as tým spojených odleskoch.
2. AKO VEĽKÚ PLOCHU BUDETE Upratovať?
Lacnejšie typy robotických vysávačov sú vhodnejšie na menšie priestory do 50m2 . Stredná trieda zvláda väčší a členitejší priestor a viac izieb, od 50m2 vyššie . Prémiové typy robotov majú potom uvádzanú neobmedzenú plochu domácnosti.
Dôležitým parametrom je tiež typ a kapacita batérie . Všeobecne čím väčšia kapacita, tým väčšia výdrž pri upratovaní a tým väčšiu plochu zvláda vysávač upratať. Pri sofistikovanejších funkciách a dokonalejšom navigačnom systéme môže batéria spotrebovať energiu práve na tieto funkcie, komunikáciu alebo navigáciu. Zvažujte teda, čo skutočne využijete a potrebujete. Väčšina výrobcov však uvádza údaj o dobe upratovania na 1 nabitie vysávača.
3. MÁTE ČLENITÉ PRIESTORY SO SPÚSTOU NÁBYTKU?
Budú vás zaujímať senzory a ďalšie možnosti, ako sa vyhnúť nábytku . Lacnejšie modely robotov majú dotykové (avšak citlivé) senzory. Nemusíte sa báť poškodenia. Prípadne sa zamerajte na bezdotykové senzory (infračervené alebo presnejšie ultrazvukové) pre šetrnejšie rozoznávanie prekážok. Na vymedzenie väčších plôch bez upratovania potrebujete virtuálne zábrany alebo magnetické pásky .
Veľmi vhodné sú tiež bočné kefy a to na upratovanie pozdĺž nábytku av rohoch . Niektoré vysávače potom majú aj špeciálne tvarované telo robota, ktoré napomáha kopírovať obvod interiéru.
Ak plánujete upratovať pod nábytkom , pozrite sa na výšku vysávača , aby sa dokázal do daného priestoru dostať. Väčšinou sa výšky vysávačov pohybujú v rozmedzí 7,5 – 9 cm.
Vysávače s inteligentnou navigáciou (laserová, gyroskopická, kamerová) potom lepšie mapujú priestor a prekážky. Okrem toho upratovanie múdro rozplánujú a nejazdia po priestore zbytočne a opakovane.
4. CHCETE UPOZORNENIE VIAC MIESTNOSTÍ ALEBO CELÝ BÝT ČI DOM?
Okrem už spomínaného parametra veľkosti priestoru , ktorú vysávač zvládne, vás budú v tejto chvíli zaujímať funkcie a navigácia vysávača. Laserová, gyroskopická a kamerová navigácia pomáha v upratovaní a orientácii robota po celom byte či dome. Rovnako je vhodná funkcia typu nastavenia systematických upratovania alebo plánovania upratovania .
Vyššie sme spomínali aj virtuálne zábrany a magnetické pásky pre lepšie vymedzenie priestoru, kde chcete upratovať. A funkcie rozdelenia do zón .
Mnoho vysávačov dnes už vie prechádzať prahy medzi miestnosťami. V parametroch potom nájdete, aké konkrétne vysoké.
5. CHCETE OKREM VYSÁVANIA AJ VYTIERAŤ
Zaujímavou funkciou u robotických vysávačov je aj vytieranie , alebo aj mopovanie , najmä ak máte doma väčšinou hladké a tvrdé povrchy . Väčšina robotov s funkciou mokrého vytierania má prídavnú nádržku na vodu, do ktorej výrobcovia odporúčajú let čistú vodu, prípadne prostriedok priamo určený výrobcom k tomuto typu vytierania.
Všeobecne potom existujú robotické vysávače, ktoré majú funkciu vysávania i vytierania, tzv. 2v1 . Existujú aj samostatné robotické mopy , ktoré doplnia funkciu vysávačov a iba vytrú. Sú vhodnejšie pre silnejšie znečistené povrchy , ktoré lepšie odmastia a ošetria.
Pri nastavovaní funkcií vytierania je treba myslieť na ohraničenie plôch, kde je vytretie nežiaduce (napr. koberce). Vhodné sú na to napríklad funkcie virtuálnych zábran alebo magnetických pások .
Pozor! Pri niektorých typoch robotických vysávačov nádržka nie je. U nich sa jedná iba o funkciu antistatickej prachovky, ktorá je vhodná na odstránenie jemného prachu napríklad pre alergikov.
Menší obsah nádržky na vodu potom nemusí nutne znamenať horšie upratovanie, predsa len sa jedná o inú technológiu upratovania, než klasické vytretie handrou a vodou.
6. MÁTE DOMA MAZLIČKY ALEBO ALERGIKA?
U domácich maznáčikov sa zamerajte na rotačné kefy , ktoré pomôžu s väčším množstvom chlpov či prachu alebo s väčším znečistením podlahy. Zvážte väčší objem nádržky na prach . A tiež hlučnosť vysávača . Tie tiché nebudú rušiť vás, ani vašich zvieracích miláčikov.
U alergikov sú vhodné napríklad HEPA filtre , alebo iný systém výkonnej filtrácie, vyvinutý pre tento typ upratovania.
7. AKO CHCETE ROBOTA OVLÁDAŤ?
Existujú tri základné typy ovládania – manuálna (priamo na tele vysávača), diaľkovým ovládačom alebo mobilnou aplikáciou vo vašom smartfóne.
Manuálne ovládanie nemusí byť nutne tým najhorším riešením. Môže ísť o rýchly spôsob, ako jedným stlačením tlačidla uvediete vysávač do chodu a nemusíte už nič zložito nastavovať.
Diaľkové ovládanie prináša pohodlie. Často sú ovládače doplnené aj prehľadným displejom. Ide tak o príjemný kompromis medzi ovládaním ručným a prostredníctvom aplikácie na telefóne. Navyše vysávač nepotrebuje k dispozícii wi-fi sieť na komunikáciu.
Ovládanie prostredníctvom aplikácie na smartfóne dnes predstavuje špičku v komunikácii s robotickým vysávačom. Aplikácie sú pripravené pre systémy Android aj IOS a líšia sa spracovaním aj výpočtom funkcií u jednotlivých výrobcov. Vysávač tak môžete ovládať aj na diaľku a zapnúť ho mimo domova v momente, keď to potrebujete.
Pozor! Pri ovládaní prostredníctvom aplikácie na smartfóne bude vysávač potrebovať dostupné pripojenie k wi-fi sieti či bluetooth telefónu.
8. OČAKÁVATE NAJMÄ POHODLIE?
Zvážte, či je pre vás vhodné množstvo funkcií as tým spojené prípadné nastavovanie. Čo presne využijete a aké funkcie sú šité na mieru pre vás.
Premýšľajte nad tým, či neoceníte jednoduchý vysávač, ktorý spustíte stlačením jedného tlačidla , alebo dáte prednosť diaľkovému ovládaniu či prostredníctvom aplikácie .
Pohodlné je rozhodne automatické nabíjanie vysávača v nabíjacej základni (či dokovacej stanici) pri vybití a následné pokračovanie v upratovaní. Signalizácia plného zásobníka vás sama upozorní na nutnosť vysypať zásobník. Zaujímajte sa o funkcie typu režim automatického upratovania , systematické upratovanie alebo možnosť jeho načasovania .
Rovnako komunikácia v slovenčine vám môže uľahčiť život.
9. KOĽKO INVESTOVAŤ DO ROBOTICKÉHO VYSÁVAČA?
Táto otázka je najmä na vás a vašich možnostiach. Nie vždy znamená , že je lacnejší vysávač nutne horší . Môže mať len menej funkcií, príslušenstva alebo prináša drobné nevýhody, čo sa pohodlia týka. Napríklad vysávač s náhodnou navigáciou v priestore môže povysávať a upratať rovnako kvalitne ako vyspelé kamerové a laserové navigácie, len mu to môže trvať o niečo dlhšie. Menšia nádržka na prach prináša častejšie vysypávanie. Vysávače bez automatického nabíjania v nabíjacej stanici je nutné pripojiť a dobiť cez adaptér. Je preto predovšetkým na vašom zvážení, ktorou cestou sa chcete vydať a čo si zvoliť pre vaše príjemné robotické upratovanie.
Ak ste náročná/ý a máte radi kvalitnú elektroniku a spotrebiče , neváhajte zainvestovať a nechajte sa prekvapiť, čo všetko váš nový robotický pomocník zvládne! Robotické schopnosti vysávačov sa dnes posúvajú k nevídaným hraniciam a upratovanie tak pre vás môže byť skutočne príjemnou záležitosťou.
V každom prípade sa so svojim robotickým vysávačom môžete tešiť na nové zážitky s rodinou či priateľmi namiesto hodín trávených upratovaním vášho domova!